taru_enerji_logo

TARU ENERJİ ÜRÜNLERİ

SAĞLIK İÇİN, NEMSİZ ORTAM


TARU Nem Alma Cihazı
  soğutma prensibi ile çalışır ve belirli bir hacimde etkin nem alma uygulamaları için tasarlanmıştır. Buradaki önemli bir fark, bağıl nemin firmamız ürünleri tarafından %40 ile %15 arasında ayarlanabilmesidir. 20’den fazla yıllık tecrübemiz gereşi sağlıklı bir çevre ve sağlıklı bir yaşam için TARU nem alma cihazlarını öneriyoruz.

NEDEN NEM ALMA GEREKİR?

Korozyon Havanın bağıl nemi %50’nin altındaysa, demir ve çelik pas oluşturmaz. Yoğuşma Havanın çiy noktası yüzey sıcaklığından düşükse havadaki nem yoğunlaşmaz. Buz oluşumu Havanın çiy noktası yüzey sıcaklığından düşükse havadaki nem yoğunlaşamaz ve buz oluşturamaz. Toz malzemelerin depolanması Kuru ilaçlar, kuru gıda, kuruyemişler, şekerleme ürünleri ve toz hammaddelerden yapılan diğer higroskopik malzemeler, üretimde düşük nemde depolanmalı ve işlenmelidir.

BİNALARIN KURUTULMASI

 Yeni inşa edilen binaların duvarları nem içerir. Bu duvarlara sağlıklı boya uygulanabilmesi için binaların kurutulması gerekir. Ayrıca yeraltı sularından nemi emen yapılarda sağlık koşullarının oluşması için mutlaka nem alınması gerekmektedir.

KÜF VE MANTAR OLUŞUMU

Küf ve mantar oluşumu, nem oranının %70’in üzerinde olduğu ortamlarda gerçekleşir. Bu oranın üzerinde nemli ortamlarda nem alma cihazına ihtiyaç duyulur.

BAKTERİ OLUŞUMU

Oksijen, sıcaklık ve nem bakteri oluşumu veya büyümesi için gerekli koşullardır. Bu nedenle sağlık koşullarının oluşması için ortamların neminin %45’in altında olması tavsiye edilir.

KOKU OLUŞUMU

İstenmeyen kokuların oluşumu kısmen bakterilerden kaynaklandığı için yukarıdaki koşullarda yani %45’in altındaki nem seviyelerinde bakteri kaynaklı koku oluşumu engellenir.

ENDÜSTRİYEL NEM GİDERİCİLER

 

Nem alıcılar, uygulama alanını şartlandırmak veya bir ürünü kurutmak için soğutma prensibi ile çalışması için dizayn edilmiştir. 

Uygulama alanına bağlı olarak iki tip vardır:

  • Tek ünite endüstriyel nem gidericiler: (Cihaz, oda)
  • Çift üniteli endüstriyel nem alma cihazları (Cihaz, oda)

Her iki endüstriyel nem alma cihazı da soğutma, ısıtma ve nem alma fonksiyonlarına sahiptir. Uygulama alanlarına ve çiğlenme noktalarına bağlı olarak, 3 farklı modeli bulunmaktadır:

Tek ünite endüstriyel nem alma cihazları

 Ürünler tek parça olarak tasarlanmış olup, kanallı ve birim klimalı odanın dışındadır.

UNIHUM-D 40 serisi

20 oC hava ve 5 oC çiy noktasında %40 bağıl nem sağlar. Hava debisi kapasitesi : 3.000 – 18.000 m3/h Nem alma kapasitesi : 31,1 – 186 kg/h Opsiyonel ısı pompası tekniği ile %50 ısıtma enerjisi tasarrufu sağlar. Opsiyonel heat pipe ısı geri kazanım sistemi ile %30 enerji tasarrufu sağlar.

UNIHUM-D 30 serisi

 20 oC hava ve 1 oC çiy noktasında %30 bağıl nem sağlar. Hava debisi kapasitesi : 3.000 – 18.000 m3/h Nem alma kapasitesi : 36,3 – 217 kg/h Opsiyonel ısı pompası tekniği ile %50 ısıtma enerjisi tasarrufu sağlar. Opsiyonel heat pipe ısı geri kazanım sistemi ile %30 enerji tasarrufu sağlar. 

UNIHUM-D 20 serisi

 20 oC havada ve -4 oC çiy noktasında %20 bağıl nem sağlar. Özel çiy noktası defrost sistemine bağlı olarak %15 enerji tasarrufu sağlar. Hava akış kapasitesi : 3.000 – 18.000 m3/h Nem alma kapasitesi : 41,4 – 248 kg/h Opsiyonel sıcak gaz defrost. Opsiyonel ısı pompası tekniği ile %50 ısıtma enerjisi tasarrufu sağlar. Opsiyonel heat pipe ısı geri kazanım sistemi ile %30 enerji tasarrufu sağlar.

ÇİFT ünite endüstriyel nem alma cihazları

Çift üniteli nem alma cihazı serisi ürünler iki parçadan oluşmaktadır. Odada soğutma ünitesi ve kondenser ünitesi odadan çıkar.

UNIHUM-I 40 serisi

20 oC’de %40 bağıl nem sağlar hava ve 5 oC çiğ noktası. Hava akış kapasitesi : 3.000 – 5.000 m3/h Nem alma kapasitesi : 10.3 – 51 kg/saat Opsiyonel ısı pompası tekniği ile %50 ısıtma tasarrufu sağlar enerji. Opsiyonel ısı borusu ile ısı geri kazanım sistemi %30 tasarruf sağlar enerji.

UNIHUM-I 30 serisi

20 oC’de %30 bağıl nem sağlar, ve 1 oC çiy noktasında. Hava akış kapasitesi : 3.000 – 18.000 m3/h Nem alma kapasitesi : 12,1 – 60 kg/saat Opsiyonel ısı pompası tekniği ile %50 ısıtma enerjisi tasarrufu sağlar. Opsiyonel heat pipe ısı geri kazanım sistemi ile %30 enerji tasarrufu sağlar. 

UNIHUM-I 20 serisi

20 oC havada ve -4’te %20 bağıl nem sağlar. oC çiğ noktası Özel çiy noktası defrost sistemine bağlı olarak %15 enerji tasarrufu sağlar. Hava akış kapasitesi : 3.000 – 18.000 m3/h Nem alma kapasitesi : 13,8 – 69 kg/saat Opsiyonel sıcak gaz defrost. Opsiyonel ısı pompası tekniği ile %50 ısıtma enerjisi tasarrufu sağlar. Opsiyonel heat pipe ısı geri kazanım sistemi ile %30 enerji tasarrufu sağlar.

TARU ENERJİ ÜRÜNLERİ